Izstādes “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā” atklāšana Jelgavā

2024. gada 25. jūlijā, plkst. 15:00 Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā Akadēmijas ielā 10 notiks ceļojošās izstādes “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā” atklāšana un diskusija par pirms 80 gadiem notikušo Jelgavas nopostīšanu un tās vietu mūsdienu kolektīvajā atmiņā.

Šogad aprit 80 gadi kopš Otrā pasaules kara notikumiem, kas nesa būtiskus zaudējumus Latvijai, tās iedzīvotājiem un gadsimtu gaitā veidotajām kultūras un materiālajām vērtībām. Tāpat kā šobrīd Krievijas raķešu triecienos cieš Ukrainas pilsētas un apdzīvotas vietas, 1944. gadā par kaujas lauku kļuva vairākas Latvijas pilsētas.

To vidū bija arī Jelgava, kas pusotru nedēļu ilgušajā PSRS-Vācijas karaspēku sadursmē 1944. gada 28. jūlijā – 7. augustā tika nopostīta gandrīz pilnībā un izmainījās līdz nepazīšanai. Pēc Otrā pasaules kara vairākus gadu desmitus Jelgavas iznīcināšana sagrozītā veidā tika dēvēta par “atbrīvošanu”, savukārt pilsētas aizstāvēšanā pret otrreizējo padomju okupāciju iesaistīto latviešu karavīru pieminēšana kļuva iespējama tikai pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Izstāde atgādina par kara postošo ietekmi uz visām sabiedrības dzīves jomām, akcentē nepieciešamību sargāt Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu un apzināties visaptverošas valsts aizsardzības nozīmi.

Izstādes atklāšana:

Jurijs Strods, Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks,

Jānis Tomaševskis, Latvijas Kara muzeja vēsturnieks,

Ineta Zelča Sīmansone, izstādes projekta koordinatore.

Par PSRS un Vācijas karaspēku 1944. gadā nopostīto Jelgavu, tās zaudētajām kultūras vērtībām un izmaiņām pilsētainavā, kā arī šo notikumu atspoguļojumu jelgavnieku atmiņās stāstīs:

Ievadvārdi: Marija Kaupere, Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja direktores p.i.

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis, “Zudusī Jelgava” – fotoliecības par Jelgavu pirms Otrā pasaules kara muzeja krājumā.

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas pētnieks Valdis KuzminsJelgava PSRS un Vācijas karaspēku sadursmē, 1944. gada jūlijs-augusts.

Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzeja vēsturnieks Edgars UmbraškoSagrautā Jelgava Staļingradas lomā – padomju kinofilma “Lielais lūzums” (1946) un Jelgava.

Jelgavas reģionālā tūrisma centra gide Signe Lūsiņa, Jelgava 1944. gada jūlija liesmās – laikabiedru atmiņās un dzīvesstāstos.

Diskusiju vadīs LU Latvijas vēstures institūta vadošais pētnieks Dr. hist. Uldis Neiburgs.

Izstādes atklāšanu un diskusiju organizē Valsts pētījumu programmas  (VPP) projekts “Latvijas 20.-21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (Nr. VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) un Ģ. Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs sadarbībā ar Jelgavas Domi un Jelgavas reģionālo tūrisma centru.

Izstādes autori ir vēsturnieki Valdis Kuzmins, Uldis Neiburgs un Jānis Tomaševskis.

Grafisko dizainu veidojusi scenogrāfe Ineta Sipunova.

Izstādes projekta koordinatore ir muzeoloģe, domnīcas Creative Museum vadītāja Ineta Zelča Sīmansone.

Izstāde Jelgavā būs skatāma līdz 18. augustam.

Papildu informācija:

Ineta Zelča Sīmansone,