Tematizējot kultūras mantojuma institūciju un ārtelpas attiecības, 12. novembrī, plkst. 16:00 sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju aicinām uz semināru “Pilsētainava. Atmiņa. Muzeji”, kura laikā izvērtēsim trīs šī gada notikumu pieredzes – ceļojošā izstāde “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā”, forums “Rīgas sarunas” un Latvijas Kara muzeja izstāde “Uzvaras parka vēsture laika griežos 1621-2022”.
1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā
Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta ceļojošā izstāde “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā” (Valsts pētījumu programmas projekta "Latvijas 20.-21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” (VPP-IZM-Vēsture-2023/1-0003) ietvaros, sadarbībā ar Rīgas pašvaldību, domnīcu Creative Museum un Latvijas Kara muzeju) pievērsās 80 gadus seniem notikumiem, vienlaicīgi vēršot skatienu uz šībrīža Krievijas agresiju Ukrainā un velkot paralēles ar civilās infrastruktūras iznīcināšanu militāra pārsvara vārdā. Izstāde uzrunāja septiņu - Rīgas, Rēzeknes, Gulbenes, Jelgavas, Bauskas, Valmieras - Latvijas pilsētu, ieskaitot Salaspils memoriāla apmeklētājus, iedzīvotājus un tūristus, mudinot uz kritisku Otrā pasaules kara historiogrāfijas izvērtējumu -, personīgo zināšanu un priekšstatu revīziju, savietojot tos ar grafisko arhīvu materiālu - lielformāta vēsturiskajām un mūsdienu fotogrāfijām no minētajām pilsētām.
Piedalās:
Projekta “Latvijas 20.-21. gadsimta vēsture: sociālā morfoģenēze, mantojums un izaicinājumi” vadītājs Dr. hist. Uldis Neiburgs
Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Jānis Tomaševskis
Ceļojošās izstādes “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā” projekta koordinatore Ineta Zelča Sīmansone
Ceļojošās izstādes “1944 – kara lauzums Latvijas pilsētainavā” grafiskā dizaina autore Ineta Sipunova
PhD Muzeju studijās Raivis Sīmansons
Rīgas sarunas
Rīgas sarunas savukārt ir diskusiju un darbnīcu formāts, ko 2017. gadā ar Gētes instutūta Rīgā atbalstu iedibināja Žaņa Lipkes memoriāls prof. Dr. Denisa Hanova vadībā. Šogad, piektajā Rīgas sarunu forumā, pievērsāmies pilsētainavas pārvērtībām saistībā ar padomju varas slavinošu pieminekļu demontēšanu Latvijā un tā ietekmi uz atmiņu kultūras procesiem īpaši krievvalodīgo jauniešu vērtējumā. Foruma nosaukums "Atmiņu kultūra - pieeja liegta?" iezīmēja valstsnācijas un mazākumtautību saskarsmes problemātiku saistībā ar pilsētvides memoriālās ainavas pārmaiņu problemātiku. Vai Salaspils memoriāls ir jaunais Sarkano armiju slavinošais Uzvaras pieminelklis, kur pulcēties 9. maijā? Kas Latvijas valstij būtu jādara vēsturiskajā izglītībā balstītas politiskās un pilsoniskās (ne tikai militārajā izglītībā bāzētas aizsardzības mācībā) izglītības laukā pie neformālās izglītības centriem - memoriāliem un muzejiem?
Piedalās:
PhD Muzeju studijās Raivis Sīmansons
Dr. art. Deniss Hanovs
Uzvaras parka vēsture laika griežos 1621-2022
Izstādi “Uzvaras parka vēsture laika griežos 1621-2022” veidoja Latvijas Kara muzejs pēc Aizsardzības ministrijas pasūtījuma. Izstāde hronoloģiskā secībā atspoguļo Uzvaras parka vēsturi kopš tā pirmsākumiem līdz mūsdienām, lielāko uzmanību veltot 20. gadsimta posmam, kad parka teritorija piedzīvoja lielākās pārmaiņas. Izstādes skatītājiem ir iespēja iepazīties ar Uzvaras parka vēsturi un izsekot Latvijas teritorijā 20. gs. valdošo varu cīņai par ideoloģisko ietekmi savām vajadzībām izmantojot Uzvaras parka vidi.
Piedalās:
Latvijas Kara muzeja vēsturnieks Ainis Lociks
Organizē: Domnīca Creative Museum sadarbībā ar Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūtu, Žaņa Lipkes memoriālu un Latvijas Kara muzeju.
Norises vieta: Latvijas Kara muzejs
Papildu informācija:
Ineta Zelča Sīmansone
Domnīcas Creative Museum vadītāja
T: 28819796
Grafiskais dizains: Daniils Vjatkins