Raivis Sīmansons. Vasaras skola “Muzejs 2025” Preiļos

Eiropas Savienības atbalstītajā projektā “Pārrobežu vēstures un kultūras mantojuma veicināšana ar muzeja inovāciju palīdzību” / “Museum 2020” (Promotion of historical and culture cross border heritage through museums innovations)[1] Creative Museum komanda kopā ar Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja un Panevēžas muzeja kolēģiem 5. un 6. augustā Preiļos aizvadīja divas intensīvas vasaras skolas dienas.

Darbnīcu nosaukums “Muzejs 2025” / “Museum 2025” lika izkāpt no ikdienas rutīnas un, lai arī iztēlē, tomēr pavisam reālistiski paraudzīties uz muzeju publiskā darba kvalitātes veicināšanas iespējām tuvā nākotnē digitālo inovāciju perspektīvā.

Nepieciešamo teorētisko un praktisko pamatojumu skatījumam uz mazu un vidēja lieluma muzeju attīstības perspektīvu īpaši komunikācijas, bet arī labas pārvaldības jomā vidējā plānošanas periodā sniedza 2021. gada nogalē Creative Museum sastādītais rokasgrāmatas “Muzejs 2025” melnraksts, kurš darbnīcas laikā iegūto atziņu iespaidā likumsakarīgi tiks papildināts. 

Piemēram, vēl bez nesena oriģinālas tīmekļa vietnes izveides piemēra ar bezmaksas tīmekļa veidošanas rīka (web builder) palīdzību Līgas Lindenbaumas vadītajā dizaina domāšanas darbnīcā ar topošo Ruckas muižas mākslinieku rezidences tīmekļa vietnes piemēru izsekojām arī jaunas vietnes satura struktūras izveidei un funkcionalitātes testēšanai ar digitālā prototipēšanas rīka palīdzību.

Savukārt Dainas Auziņas nolasītā saturīgā pārskata lekcija par kolekcionēšanas veidiem ar uzsvaru uz laikmetīgo kolekcionēšanu (contemporary collecting) iekļāvās domnīcas paustajā redzējumā par “Muzeju 2025” kā vietējās kopienās sakņotu un ciešā sadarbībā – kopradē – ar kopienām strādājošu laikmetīgu muzeju. Krājuma pārdomāta papildināšana ar laikmeta liecībām atbilstoši muzeja profilam līdz ar jaunieguvumu tūlītēju eksponēšanu labāko laikmetīgās kolekcionēšanas piemēru gadījumā uztur sabiedrības interesi par muzeju un garantē kopienu atgriezenisko saiti ilgtermiņā.

Šie divi piemēri – analoga vai digitāla satura prototipēšana un funkcionalitātes testēšana pirms vietnes modulārās izstrādes ar kāda tīmekļa veidošanas rīka palīdzību un laikmetīgās kolekcionēšanas metodoloģijas pamatprincipu uzskaitījums – papildinās topošo rokasgrāmatu, kurā jau sniegts ieskats vairākos koprades metodoloģijas veidos un šobrīd tīmeklī pieejamo digitālo rīku izmantošanas iespējās.

Vasaras skola Preiļos savā ziņā turpināja 2020. gada vasarā Kuldīgā domnīcas organizētās skolas “Pakalpojuma dizains muzejos”[2] tradīcijas pieredzējušu lektoru un funkcionālā dizaina studentu vadībā, bet jau pievēršoties divu konkrētu maza un vidēja lieluma muzeju digitālo rīku attīstības ieceru kritiskam izvērtējumam. 

Pa šo laiku pašā Kuldīgā atjaunota un Latvijas Arhitektūras gada balvai izvirzīta Adatu fabrika[3], kurā izvietojusies Latvijas Mākslas akadēmijas filiāle un jau šī gada rudenī uzņems starptautiskās maģistra studiju programmas “Pakalpojumu dizaina stratēģijas un inovācijas” (SDSI) studentus.[4]

Dizaina domāšana, kura ir pakalpojumu dizaina pamatā, sevi pierāda kā efektīva plānošanas metode. Paredzams, ka vispirms jau komersanti, bet arī publiskā telpa ar augšupejošu līkni būs ieguvēji no kvalificētiem pakalpojumu dizaina ekspertiem, ko izaudzinās šī skola un tās nestā skandināviskā labas publiskās vides mentalitāte. Arī muzejiem, ja vien ir interese, ir iespēja sekot līdzi un izmantot dizaina domāšanas atziņas praksē.

 

Grafiskais dizains: Edvards Percevs



[1] Preiļu novada pašvaldība (2022). “Pārrobežu vēstures un kultūras mantojuma veicināšana ar muzeja inovāciju palīdzību”/ “Museum 2020”. Preili.lv, 01.06. Pieejams: https://preili.lv/attistiba/pasvaldibas-projekti/2014-2020/parrobezu-sadarbibas-projekti/parrobezu-vestures-un-kulturas-mantojuma-veicinasana-ar-muzeja-inovaciju-palidzibu-museum-2020/

[3] Latvijas Arhitektu savienība (2022). Izziņoti Latvijas Arhitektūras gada balvas 2022 nominanti. Latarh.lv, 09.08. Pieejams: https://www.latarh.lv/izzinoti-latvijas-arhitekturas-gada-balvas-2022-nominanti/

[4] Latvijas Mākslas akadēmija (2022). Atjaunotās Kuldīgas Adatu fabrikas telpas vērs durvis apmeklētājiem. Lma.lv, 13.06. Pieejams: https://www.lma.lv/aktuali/atjaunotas-kuldigas-adatu-fabrikas-telpas-vers-durvis-apmekletajiem

Raivis Sīmansons

Muzeologs PhD, Žaņa Lipkes memoriāla kurators | PhD in Museum Studies, Curator Žanis Lipke Memorial