Latvijas Muzeju padome aicina izteikt viedokli par Kultūras pamatnostādnēm 2021-2027 un Administratīvi teritoriālo refomu

2020. gada 6. aprīlī no Latvijas Muzeju padomes (LMP) priekšsēdētāja un NVO deleģētā pārstāvja darbam LMP Jāņa Garjāna visas muzeju nozares NVO saņēma aicinājumu piedalīties Kultūrpolitikas pamatnostādņu un nozaru stratēģijas 2021-2027 priekšlikumu iesūtīšanā, kā arī aicinājumu muzejiem komentēt Administratīvi teritoriālo reformu (vēstulē pievienots vēl trešais jautājums  par ārkārtas situācijas sekām un muzeju viedokli, ko, domājams, pēc nerakstīta deleģējuma, veiksmīgi apkopos Latvijas Muzeju biedrība).  

Šeit publicējam LMP aicinājumu un rosinām ikkatru no jums, kam svarīga muzeju nozares attīstība, dalīties ar saviem priekšlikumiem un komentāriem. Apkoposim jūsu un mūsu ierosinājumus un pārsūtīsim Latvijas Muzeju padomei labākai nozares pārvaldībai. 

Zemāk LMP aicinājums.

 

Kolēģi! 

Covid -19 ir ienesis izmaiņas mūsu ikdienā, tas skāris arī muzeju darbību, uz laiku pārtraucot muzeju ierasto komunikāciju ar apmeklētājiem. Tomēr tas nenozīmē, ka muzeju dzīve ir paralizēta – ir mainījušās prioritātes, iespēju robežās turpinās krājuma un pētnieciskais darbs, daudzi muzeji spēj būt noderīgi, piedāvājot digitālus resursus un uzturot attālinātu saikni ar sabiedrību. Paldies par to!

Latvijas Muzeju padome (turpmāk – LMP) kā konsultatīva institūcija, kuras pamatuzdevums ir veicināt sadarbību un lēmumu pieņemšanu jautājumos, kuri saistīti ar valsts stratēģiju muzeju jomā, aicina muzejus izmantot šo īpašo laiku, lai koncentrētu uzmanību uz nozarei būtiskiem, tās nākotni ietekmējošiem jautājumiem: muzeju nozares stratēģiju, administratīvi teritoriālo reformu, ārkārtējās situācijas seku pārvarēšanu.

LMP bija plānojusi darbu pie minētajiem jautājumiem organizēt, priekšlikumus uzklausot gadskārtējās Kultūras ministrijas rīkotajās muzeju reģionālajās sanāksmēs. Tā kā šīs sanāksmes nevar notikt, LMP aicina muzejus uz neklātienes dialogu. 

 

Kultūrpolitikas pamatnostādnes un nozaru stratēģijas 2021-2027

Kultūras ministrija turpina darbu pie Kultūrpolitikas pamatnostādņu 2021. – 2027. gadam  (turpmāk – Pamatnostādnes) izstrādes. Pamatnostādnes būs no Nacionālā attīstības plāna izrietošs politikas plānošanas dokuments. Kā virsmērķi Pamatnostādnes definē Latvijas kultūras ilgtspēju un pieejamību, kā arī sabiedrības iesaisti kultūras procesos. Virsmērķi paredzēts īstenot četros darbības virzienos, katram no tiem izvirzot savu mērķi:

 

Kultūras pieejamība

Mērķis – nodrošināt augstvērtīgu un sabiedrības vajadzībām atbilstošu kultūras pakalpojumu pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem un valstspiederīgajiem. (Auditoriju attīstība, teritoriālais un saturiskais piedāvājums, fiziskās pieejamības aspekti.)

 

Sabiedrības līdzdalība

Mērķis – nodrošināt visiem Latvijas iedzīvotājiem un valstspiederīgajiem iespējas iesaistīties kultūras procesos un attīstīt radošumu. (Iesaiste Dziesmu un deju svētku tradīcijā, nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana.)

 

Jaunrade

Mērķis – nodrošināt visām kultūras un radošajām nozarēm nepieciešamos priekšnoteikumus attīstībai un jaunradei. (Atbalsts radošajām personām un NVO sektoram, kultūras eksports, radošo nozaru attīstība.)

 

Kultūrizglītība

Mērķis – nodrošināt Latvijas kultūras ilgtspēju. (Kultūrizglītības sistēmas stiprināšana – profesionālās ievirzes, profesionālās, augstākās izglītības sistēmas –  nozaru speciālistu profesionālā izglītība un pilnveide, pedagogu sagatavošana.)

 

No Pamatnostādnēn hierarhiski izrietošie plānošanas dokumenti būs dažādo kultūras nozaru stratēģijas. Lai Pamatnostādnes veidotos, respektējot nozaru skatījumu un vajadzības, jau šobrīd paralēli Pamatnostādņu izstrādei paredzēts apzināt būtiskākos nozaru uzdevumus un to īstenošanas pasākumus, tādējādi radot nozares stratēģijas kodolu. Nozaru stratēģijas paredzēts sagatavot līdz 2020. gada beigām, tās strukturējot šādi:

 

- Nozaru stratēģiju struktūra:

- Nozares virsmērķis / vīzija;

- Nozares rīcības virzieni;

- Nozares uzdevumi;

- Nozares pasākumi;

- Nozares rezultatīvie rādītāji.

 

Aicinām muzejus sagatavot priekšlikumus muzeju nozares stratēģijai, formulējot uzdevumus un to īstenošanas pasākumus periodā no 2021. līdz 2027. gadam.  

 

Strādājot pie priekšlikumiem, Pamatnostādņu veidotāji lūdz ņemt vērā, ka:

- uzdevumi var būt ambiciozi – ambīciju līmeni vienmēr var samazināt, saskaņojot ar pieejamajiem resursiem;

- uzdevumiem jādefinē jauna rīcība, nevis esošā darba turpināšana – t.sk. var ierosināt jaunus politikas instrumentus un iniciatīvas;

- labāk mazs skaits uzdevumu un pasākumu, toties jēgpilni un konkrēti;

- labāk neliels skaits plašu uzdevumu, nevis liels skaits sīku aktivitāšu;

- pasākumiem jābūt konkrētiem un izmērāmiem, ar rezultatīvo rādītāju.

 

LMP ieskatā šobrīd, kad visas sabiedrības dzīvi būtiski ir ietekmējusi ārkārtējā situācija un ir grūti prognozēt, kādas būs tās sekas, kad nav arī notikusi muzeju nozares līdzšinējās stratēģijas izvērtēšana, uzdevumu un to īstenošanas pasākumu prognozēšana nākamajam plānošanas periodam var izrādīties visai sarežģīta un aptuvena. Apzinoties, ka  patlaban veidotās politikas plānošanas iestrādes prasīs korekcijas un papildinājumus, tomēr aicinām muzejus sākt darbu pie nozares stratēģijas sagatavošanas, definējot būtiskākos muzeju nozares uzdevumus periodam no 2021. līdz 2027. gadam. 

 

Administratīvi teritoriālā refoma un muzeju nozare 

Apzinoties, ka Administratīvi teritoriāla reforma (turpmāk – ATR) joprojām ir izstrādes procesā un daudzkārt trūkst informācijas, kāda būs jaunā novadu karte, ir skaidrs, ka tā nesīs pārmaiņas Latvijas muzeju tīklā, īpaši skarot pašvaldību muzeju darbību.  

LMP aicina muzejus kļūt par aktīviem ATR procesa dalībniekiem – vērsties savās pārvaldības institūcijās ar jautājumiem un priekšlikumiem, tādējādi rosinot tādu lēmumu pieņemšanu, kas ir muzeju profesionālo darbību un muzeju misiju īstenošanu sekmējoši. 

LMP reģionu pārstāvji ir uzsākuši ar ATR saistītās informācijas apkopošanu, lai apzinātu situāciju un konstatētu problēmas. Šī informācija būs būtiska, formulējot kopīgu nozares viedokli. 

 

Ierosinājumu kopsavilkums LMP par Kultūrpolitikas pamatnostādnēm jānosūta līdz 25. aprīlim, par Administratīvi teritoriālo reformu  līdz 30. aprīlim. Tāpēc priecāsimies, ja savus ierosinājumus, TU  krājuma glabātāj, kurator, muzejpedagog, restaurator, sociālo mediju administrator, projektu vadītāj, programmu kurator, nevaldības organizāciju pārstāvi, neatkarīgais kurator un producent, pašvaldību muzeju vadītāj un krājuma glabātāj, iesūtīsi līdz 23. aprīlim uz epastu ineta.simansone@creativemuseum.lv vai šeit zem ieraksta kā komentāru. Ja nepieciešams, ierosinājumi un komentāri paliks anonīmi. 

Jūsu viedoklis ir svarīgs labākai muzeju pārvaldības nodrošināšanai. Ar šīm jaunajām Kultūrpolitikas vadlīnijām dzīvosim un strādāsim turpmākos 7 gadus, savukārt ar Administratīvi teritoriālo reformu  līdz nākamajai reformai.

Gaidīsim Jūsu viedokli. Paldies jau iepriekš!

Ineta Zelča Sīmansone

Domnīcas Creative Museum vadītāja | Creative Museum Director